9 квітня суддя Вищого антикорупційного суду Маркіян Галабала долучився до експертної дискусії «Розуміння правовладдя та законність і правосуддя в Україні».
Учасники заходу говорили про формування спільного бачення майбутнього України в найближче десятиліття – до 2035 року, про формування держави з ефективною системою менеджменту та врядування, про проблеми та виклики у сучасній системі правосуддя. Зокрема, про перевантаження судів, застарілу систему юридичної освіти, політизацію прокуратури, надмірну тривалість та затягування судових процесів.
Не оминули і тему впровадження сучасних технологій в правову систему та роль штучного інтелекту в роботі установ (ШІ).
Під час свого виступу суддя Маркіян Галабала наголосив на необхідності запровадження у сферу правосуддя інструментів штучного інтелекту. Адже це дозволить вирішити низку проблем: надмірне навантаження судів розглядом простих однотипних справ, неоднакове застосування законодавства щодо схожих обставин:
«Якщо судове рішення, за результатом аналізу ШІ, буде вибиватись із загальноприйнятих стандартних рішень, воно має попадати в так звану «червону зону». Суддя апеляційного суду чи інспектор ВРП, який скористався підказкою ШІ, побачить, що це судове рішення перебуває в «червоній зоні», повинен звернути на нього особливу увагу: Чому це рішення було прийняте? Чому воно виходить за межі загальноприйнятої судової практики?».
Таким чином, вважає суддя, буде набагато простіше аналізувати судові рішення, які, можливо, містять недоброчесну або корупційну складову.
Разом з тим, на переконання судді Галабали, ШІ має виконувати лише допоміжну роль і не може замінити суддю.
Зустріч у форматі круглого столу організував Український інститут майбутнього та Центр політико-правових реформ.