Ще у 2017 році у Верховній Раді депутати зареєстрували декілька законопроєктів про Антикорсуд. Один із них пропонував створити антикорупційні палати при судах, а не окрему інституцію. Але вимога створити незалежний Антикорсуд з’явилася у заявах міжнародних партнерів та, зокрема, серед вимог Міжнародного валютного фонду для продовження кредитування. Венеційська комісія 9 жовтня 2017 року оприлюднила висновок щодо чинних законопроєктів про Антикорупційний суд, розкритикувавши їх, та запропонувавши тодішньому президенту Петру Порошенко внести власну ініціативу в парламент. Зокрема, йшлося про необхідність участі міжнародних експертів у відборі суддів. Ці висновки спровокували піврічну дискусію про склад Громадської ради міжнародних експертів та право вето при доборі.
Про нас
Коли Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про Вищий антикорупційний суд»?
7 червня 2018 року.
Скільки людей взяли участь у конкурсі на посаду судді ВАКС?
До ВАКС подали документи 342 кандидати. З них 45% — судді, 34% — адвокати, 14% — науковці. Решта кандидатів мала сукупний стаж. До іспитів допустили 270 кандидатів.
Коли судді ВАКС призначені на посади?
11 квітня 2019 року президент Порошенко призначив 38 суддів новоствореного Вищого антикорупційного суду.
Коли відбулися перші збори суддів ВАКС?
7 травня 2019 року відбулися збори суддів новоствореного Антикорсуду. Головою ВАКС стала кандидатка юридичних наук Олена Танасевич (екссуддя Печенізького райсуду Харківської області).
Коли ВАКС розпочав свою роботу?
05 вересня 2019 року ВАКС розпочав здійснювати свою процесуальну діяльність.
Які справи може розглядати ВАКС?
Відповідно до ч. 1 ст. 33-1 КПК України ВАКС підсудні кримінальні провадження стосовно корупційних кримінальних правопорушень, передбачених в примітці статті 45 Кримінального кодексу України, статтями 206-2, 209, 211, 366-2, 366-3 Кримінального кодексу України, якщо наявна хоча б одна з умов, передбачених пунктами 1-3 частини п’ятої статті 216 Кримінального процесуального кодексу України.
Коли ВАКС ухвалив свій перший вирок?
30 жовтня 2019 року.
У яких приміщеннях судді ВАКС здійснюють судочинство?
У ВАКС є нагальна потреба розмістити суддів першої інстанції в одному приміщенні, яке повинно відповідати державним будівельним нормам, встановленим для будинку суду. Наразі судді ВАКС здійснюють правосуддя у двох приміщеннях, які наведеним нормам не відповідають. Тому було оголошено Архітектурний конкурс “Нова будівля Вищого антикорупційного суду”. Вже визначено переможців конкурсу і незабаром розпочнеться будівля нового корпусу.
Чи відкритий ВАКС до громадськості та представників ЗМІ?
Карантин, який захопив увесь світ, відобразився і на роботі Вищого антикорсуду. Ми змушені були обмежити доступ до приміщень суду, однак компенсували це онлайн-трансляціями судових засідань, кількість яких у окремі дні сягала 5 одночасно. Цю тенденцію ми продовжуємо і не тільки журналісти можуть дивитися онлайн трансляції, але і всі громадяни, яким не байдужа робота суду.
Чи є належні умови для адвокатів, прокурорів, інших відвідувачів суду?
На проспекті Перемоги, 41, в нас працює публічний швидкісний WiFi, який надасть можливість оперативної комунікації та якісної підготовки до судових засідань. Пости охорони і зали судових засідань обладнані планшетами для зчитування цифрових документів в Дії.
Чи підтримує ВАКС майбутніх юристів, які зараз здобувають вищу освіту?
ВАКС підтримує молодь, а тому періодично проводить освітні лекції для студентів-правників, а також різні заходи – Just Talk, Moot court.
Хто відповідає за безпеку суду?
25 листопада 2019 р, співробітники Територіального управління Служби судової охорони у місті Києві та Київській області взяли під свою постійну охорону приміщення Вищого антикорупційного суду України. Задля забезпечення безпеки судові охоронці ретельно перевіряють відвідувачів, щоб жодна особа не змогла пронести до залу судових засідань заборонені предмети.