Здобутки і плани Вищого антикорупційного суду обговорювали сьогодні учасники конференції «4 роки ВАКС: досягнення і виклики». Захід зібрав професійну спільноту, серед якої – судді, експерти, міжнародні партнери, представники громадських організацій та медіа.
Відкриваючи роботу конференції, Голова Вищого антикорупційного суду Віра Михайленко зауважила, що «безумовно, за ці 4 роки в нас є здобутки, але попереду нові виклики, до яких ми готові». На її думку, «судова традиція незалежної України лише формується, і Вищий антикорупційний суд, попри те, що є наймолодшим судом держави, вже зайняв гідне місце в цій історії, розвиваючи верховенство права і зміцнюючи судову систему», – підкреслила Голова ВАКС.
У свою чергу, Голова Апеляційної палати ВАКС Олександр Семенников звернув увагу учасників конференції, що «організаційна система Апеляційної палати є унікальною, оскільки це перший випадок, коли суд апеляційної інстанції входить у склад будь-якого іншого разом з судом першої інстанції. Звичайно, за ці 4 роки ми вже бачимо, яка проблематика існує при реалізації таких положень, але я впевнений, що спільними зусиллями ми подолаємо ці виклики».
Говорячи про роль ВАКС у розвитку антикорупційного правосуддя, Голова Верховного Суду Станіслав Кравченко підкреслив, що «становлення Вищого антикорупційного суду відбулося, і немає жодних сумнівів у доцільності створення та ефективності його роботи. Сьогодні він є повноцінною і невіддільною частиною системи судоустрою України», – підкреслив Голова Верховного Суду.
Окремо з вступними словами звернулися представники міжнародної спільноти, які уважно слідкують за виконанням Україною своїх зобов’язань щодо подолання корупції. Заступник Голови Місії, представник посольства США в Україні Кевін Коверт наголосив, що «сьогоднішня дата важлива не тільки для Вищого антикорупційного суду, а й для усієї країни, адже антикорупційне правосуддя є одним з важливих інструментів для підтримки незалежності України». Його підтримав заступник Голови Представництва ЄС в Україні Ремі Дюфло. Він вважає, що «ВАКС зазнає дуже великого тиску, у зв’язку з особливістю справ і учасників, які він розглядає. Ми розуміємо, що збільшення кількості суддівського корпусу, має бути пріорітетним питанням».
Керівник Антикорупційної ініціативи ЄС Аллан Паг Крістенсен відзначив, що «ВАКС став найкращим прикладом того, як здійснюється правосуддя в Україні. ВАКС досяг успіху не лише завдяки у тому числі й нашій підтримці, а завдяки професіоналізму та відданості працівників – суддів, апарату та керівництву. Багато чого вже досягнуто, але є ще багато шляхів для вдосконалення. ВАКС потребує більше суддів, Апеляційна палата – кращого приміщення, діловодство має бути оцифроване, а його ефективність – підвищена через відповідні законодавчі зміни», – наголосив Аллан Паг Крістенсен.
«Наша велика Перемога будується з окремих маленьких перемог. І ефективна робота антикорупційних інституцій — невідʼємна складова нашої великої Перемоги. Вищий антикорупційний суд сьогодні є «пілотом», певним взірцем того, якою має бути уся судова система. Вдячний ВАКС, НАБУ та САП за ефективну роботу. Маємо зберегти й посилити напрацювання антикорупційних інституцій та поширювати найкращі практики на усю систему органів правопорядку і правосуддя», – підкреслив у своєму виступі Генеральний прокурор Андрій Костін.
В межах теми «санкційних проваджень» заступниця Міністра юстиції Ірина Мудра звернула увагу, що «формування державної політики у сфері стягнення активів підсанкційних осіб є новим викликом для нашої держави. Формування відповідних правових позицій – титанічна робота, яку здійснюють судді ВАКС, які є, по суті, першопрохідцями в цій царині. Тому ми прекрасно розуміємо, чому увага всієї цивілізованої спільноти прикута до роботи ВАКС та Мін’юсту».
Своєю чергою, директор НАБУ Семен Кривонос наголосив, що «збереження незалежності – це найбільше досягнення та виклик для антикорупційної інфраструктури».
Завершуючи конференцію, Голова ВАКС Віра Михайленко подякувала присутнім, що змогли взяти участь у заході та обмінятися досвідом, думками, напрацюваннями щодо здійснення правосуддя у кримінальних, цивільних та адміністративних провадженнях, які належать до юрисдикції Вищого антикорупційного суду.