28 лютого 2022 року слідчий суддя Вищого антикорупційного суду постановив ухвалу про зміну запобіжного заходу у кримінальному провадженні, підозрюваним в якому є колишній прокурор. Підозрюваному змінено заставу у розмірі 2 616 900 грн на особисте зобов’язання з покладенням обов’язків прибувати за кожною вимогою до детектива, прокурора, слідчого судді, суду та здати на зберігання документи, що дають право на виїзд з України. Раніше внесена застава повністю була перерахована на потреби Збройних Сил України.
Стаття 201 КПК України передбачає можливість зміни запобіжного заходу. Підозрюваний просив змінити йому запобіжний захід для надання можливості участі у захисті територіальної цілісності та незалежності України.
При вирішенні цього клопотання слідчий суддя врахував, що на світанку 24 лютого 2022 року Російська Федерація розпочала широкомасштабне вторгнення в Україну по всій довжині спільного кордону, від Луганська до Чернігова, а також із території Білорусі й окупованого Криму. Через військову агресію Російської Федерації проти України, Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Верховною Радою України, в Україні введено воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану», воєнний стан – це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для (1) відвернення загрози, (2) відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, (3) усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, (4) а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Для сприяння обороні України через максимально широке залучення громадян України до дій, спрямованих на забезпечення воєнної безпеки, суверенітету і територіальної цілісності держави, стримування і відсіч агресії та завдання противнику неприйнятних втрат здійснюється комплекс заходів національного спротиву. Серед таких заходів передбачено організацію Сил територіальної оборони Збройних Сил України та добровольчих формувань територіальної громади. А статтею 3 Закону України «Про основи національного спротиву» визначені завдання територіальної оборони. Основу добровольчих формувань територіальних громад складають громадяни України, які пройшли військову службу у Збройних Силах України та/або службу в інших військових формуваннях та правоохоронних органах.
У ситуації масового відтоку населення в більш безпечні районі країни та закордон, що супроводжує збройну агресію на території України, намір кожного захищати свою батьківщину підтриманий всіма учасниками судового засідання, а відтак слідчим суддею. За таких обставин запобіжний захід підозрюваному був замінений.
Відповідно до приписів чинного законодавства, з огляду на зміну запобіжного заходу раніше внесена застава підлягає поверненню власнику грошових коштів. У судовому засіданні з’ясовано, що ці кошти належать підозрюваному. Враховуючи відкриття Національним банком України спеціального рахунку для збору коштів на підтримку Збройних Сил України, підозрюваний просив повернути йому грошові кошти у розмірі 2 616 900 грн шляхом перерахування їх з рахунку Вищого антикорупційного суду на цей спеціальний рахунок. Відповідне прохання також підтримав захисник, а прокурор не заперечував проти його задоволення.СЛАВА УКРАЇНІ!!!