Новий інструмент санкційної політики в руках держави – стягнення активів, – суддя ВАКС Катерина Широка

Сьогодні, 7 грудня, розпочався XI щорічний судовий форум. Головною темою форуму стала «Воєнна трансформація правосуддя».

Суддя Вищого антикорупційного суду Катерина Широка виступила на заході, де говорила про особливу санкцію у виді стягнення активів в дохід держави. Вона зазначила, що «це спеціальний обмежувальний захід», а не вид юридичної відповідальності. Така санкція – спосіб реагування держави на дії тих осіб, які посягають на її існування, суверенітет та територіальну цілісність», – підкреслила суддя Антикорсуду.

«Закон України «Про санкції» застосовується лише до тих осіб, щодо яких є рішення РНБО про накладення санкцій у виді блокування активів та Указ Президента. Закон поширюється на фізичних та юридичних осіб. Рішення про стягнення в дохід держави приймає Вищий антикорупційний суд за позовом Мін’юсту тільки в період дії правового режиму воєнного стану», – резюмувала Катерина Широка.

Щодо процесуальних аспектів розгляду такої категорії справ у ВАКС, то суддя зауважила, що десятиденний строк розгляду позову є занадто коротким, оскільки в судовому засіданні можуть бути виявлені нові обставини, які потребуватимуть подальшого дослідження. На переконання доповідача, відсутня об’єктивна необхідність у настільки стислих строках розгляду.

За її словами, немає необхідності також в обов’язковому проголошенні повного тексту ухвали відразу після виходу суду з нарадчої кімнати. У цьому аспекті, вважає суддя, варто було б узгодити порядок ухвалення і проголошення рішення за загальними правилами КАС України.

Окремо суддя Антикорсуду зупинилася на строках звернення до суду та вказала, що доцільно встановити окремий процесуальний строк для Мін’юсту для подання позовів про стягнення активів.

Форум організовано Асоціацією правників України спільно з Проєктом ЄС «Право-Justice». В ньому беруть участь представники юридичних спільнот.

Залишайтесь в курсi новин

Перейти до вмісту