У справі про недостовірне декларування, яку ВАКС закрив через дійове каяття, сторона обвинувачення підтвердила наявність умов, що зумовлюють звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності

Коментар судді-спікера ВАКС Віри Михайленко:

— Вищий антикорупційний суд 01 лютого 2023 року закрив справу щодо народного депутата, який обвинувачувався у декларуванні недостовірних відомостей, у зв’язку з дійовим каяттям.

В чинній редакції Кримінальний кодекс України не дозволяє звільняти від кримінальної відповідальності особу, яка вчинила кримінальне правопорушення, пов’язане з корупцією. Такі обмеження встановлені Законом України від 29.06.2021 № 1576-IX (набрали чинності 21.07.2021) задля удосконалення положень законодавства, якими встановлена відповідальність за декларування недостовірної інформації та неподання суб’єктом декларування декларації для їх ефективної практичної реалізації.

Разом з тим, в обвинувальному акті, який надійшов на розгляд суду, датою вчинення проступку зазначено 31.03.2021. Тобто на момент вчинення інкримінованого діяння редакція закону про кримінальну відповідальність не містила поняття «кримінальне правопорушення, пов’язане з корупцією» та належності до такого кримінального правопорушення, передбаченого ст. 366-2 КК України.

Правила чинності закону про кримінальну відповідальність у часі встановлюють, що закон, який встановлює кримінальну протиправність діяння, посилює кримінальну відповідальність або іншим чином погіршує становище особи, не має зворотної дії в часі. Іншими словами, до діяння не може застосуватися закон, який набрав чинності пізніше його вчинення, крім випадків, якщо цей закон якимось чином поліпшує становище особи, що вчинила таке діяння.  

Отже, в даному випадку обмеження на звільнення від кримінальної відповідальності за правопорушення, пов’язане з корупцією, так само як і власне поняття такого правопорушення, введено в законодавчий обіг після інкримінованого діяння, тому застосовуватися не може. До цього кримінального правопорушення застосовною є попередня редакція статті 45 Кримінального кодексу України. Вона передбачала імперативність в питанні звільнення від кримінальної відповідальності особи, яка вперше вчинила кримінальний проступок, якщо вона після вчинення кримінального правопорушення щиро покаялася, активно сприяла розкриттю кримінального правопорушення і повністю відшкодувала завдані нею збитки або усунула заподіяну шкоду.

В даній справі сторона обвинувачення підтвердила наявність умов, що зумовлюють звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності.

Залишайтесь в курсi новин

Перейти до вмісту